Śladami Powstania Warszawskiego - spacer i gra miejska

Gra miejska śladami Powstania Warszawskiego

Gra miejska śladami Powstania Warszawskiego, fot. BPI

31 lipca – dzień przed 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego – w okolicach Politechniki Warszawskiej odbyły się wydarzenia mające na celu upamiętnienie tych znamiennych dla Warszawy i Polski działań. 

Biuro Promocji i Informacji Politechniki Warszawskiej przygotowało atrakcje, które pozwoliły mieszkańcom Warszawy cofnąć się w czasie i lepiej zrozumieć wydarzenia tamtych lat. W programie znalazły się spacer śladami Powstania Warszawskiego oraz gra terenowa. 

Spacer miał przybliżyć historię Politechniki Warszawskiej oraz najbliższej okolicy Uczelni w czasie Powstania Warszawskiego. Spacerowicze usłyszeli, jak wyglądały walki w tym rejonie, poznali losy ludzi, którzy brali w nich udział i zobaczyli miejsca niezajęte przez wroga. Przewodnik – Arkadiusz Żołnierczyk – zwracał też uwagę na pochodzące z Powstania ślady kulach na okolicznych budynkach.

Zobacz zdjęcia ze spaceru

Gra terenowa ukazała trud walk polskich formacji zbrojnych w sierpniu 1944 roku. Gracze mieli możliwość wcielenia się w żołnierzy i przeniesienia się w czasie o 72 lata. Do ich zadań należało między innymi złożenie broni, zdobycie jedzenia w trudnych warunkach i udzielenie pomocy rannym.

Nie brakowało również atrakcji dla najmłodszych. W jednym z punktów uczestnicy musieli przygotować teatrzyk kukiełkowy. Przez cały czas można było również obejrzeć z bliska oryginalne jednostki broni i przedmioty codziennego użytku z czasów Powstania. Grę poprowadził Adrian Pogorzelski z WawaGra.

Po wykonaniu zadań gracze mogli pożywić się krupnikiem i odpocząć przy dźwiękach powstańczych pieśni, wykonywanych przez muzyków na akordeonie i kontrabasie.

W spacerze i grze miejskiej wzięło udział ok. 150 osób.

Zobacz zdjęcia z gry miejskiej

Przeczytaj historię o powstańczych walkach na terenie Politechniki