Politechnika Warszawska partnerem międzynarodowego kongresu STEM

Przełom maja i czerwca dla kobiet nauki okazał się niezwykle inspirującym okresem. 31 maja i 1 czerwca w Centrum Nauki Kopernik odbył się międzynarodowy kongres traktujący o STEM i roli kobiet w innowacyjnym rozwoju.  

Wydarzenia zatytułowane STEM Education for Innovation poświęcono m.in. "mocy zmieniania rzeczywistości i rozwiązywania problemów". - STEM changes the world - mówił w mowie otwierającej Steven Zipkes, laureat nagrody STEM Visionery.

Rolą spotkania było wyzwanie pełnego wykorzystania potencjału kobiet w obszarze STEM. Ku temu służyć miały nie tylko panele naukowe, ale także liczne atrakcje edukacyjne i zajęcia wspierające.

Politechnika Warszawska została oficjalnym partnerem wydarzenia i jednocześnie organizatorem Strefy "Rising Stars" dla wschodzących gwiazd nauki, mentorowanych, które obdarzone są przez fundację Perspektywy szczególną opieką.

Na kongres zaproszonych zostało ok. 30 dziewcząt, studentek z całej Polski, laureatek międzynarodowych olimpiad, którym dedykowano wyżej wspomnianą strefę. Specjalnie dla nich Politechnika Warszawska przygotowała liczne warsztaty, spotkania mentoringowe, coaching i inne zajęcia, które na celu miały nie tylko rozrywkę, ale przede wszystkim wielotorowe wsparcie.

W specjalnie przygotowanym na tę okazję kąciku studentki miały możliwość porozmawiać z doradczyniami z Biura Karier Politechniki Warszawskiej i wziąć udział w speed coachingu. Ponadto, przyszłe kobiety nauki mogły skorzystać z porad w kwestiach wizerunku i biznesowego dresscodu, wziąć udział w zajęciach z kreowania własnej marki, pobudzić wyobraźnię za pomocą klocków Lego, a także uczestniczyć w warsztatach z design thinking, przygotowanych przez CZIiTT.

Strefa dostępna była przez cały czas trwania konferencji. Nad jej prawidłowym przebiegiem czuwali pracownicy Biura Promocji i Informacji Politechniki Warszawskiej.

Takiego spotkania na temat STEM i roli kobiet w tym obszarze jeszcze w Polsce nie było - mówi dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Podczas kongresu prelegenci i paneliści z 15 krajów świata debatowali o wartości kształcenia oraz aktywności zawodowej w obszarze nauk ścisłych i technicznych. Prowadzone były dyskusje o styku świata akademickiego ze światem zaawansowanego technologicznie przemysłu, o innowacyjności, o naukowych i technologicznych start-upach, a także o wartości STEM dla budowania dobrego społeczeństwa.

Więcej o konferencji przeczytać można na stronie fundacji.