Piknik Edukacyjny "Od Mikro do Makro" za nami

Naukowe Koło Robotyki BIONIK podczas Pikniku Edukacyjnego

Naukowe Koło Robotyki BIONIK podczas Pikniku Edukacyjnego, fot. BPI

W dniach 13-14 maja 2016 roku na terenie Kampusu Centralnego Politechniki Warszawskiej odbył się Piknik Edukacyjny dla dzieci i młodzieży, zatytułowany "Od Mikro do Makro". W tegorocznej edycji wydarzenia wzięła udział rekordowa liczba uczestników.

Pierwszego dnia (13 maja) odbyły się wykłady dydaktyczne z zakresu matematyki, fizyki, chemii i informatyki dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy wykładów brali czynny udział w pokazach przygotowanych przez pracowników PW z różnych wydziałów. Chętnych było tak wielu, że część wykładów odbyła się w Dużej Auli Gmachu Głównego.

Wykład w Dużej Auli GG podczas Pikniku Edukacyjnego, fot. BPI

Prawdziwym hitem okazał się wykład w formie inscenizacji zaprezentowany przez dr. Krzysztofa Brysia, dr. Tomasza Brengosa i dr. Pawła Naroskiego z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych. Każdy z wykładowców reprezentował inną stałą matematyczną: liczbę pi, liczbę Eulera e oraz złotą proporcję fi. Wykładowcy spierali się, która z liczb jest ważniejsza, ujawniając przy okazji matematyczne własności tych liczb, historyczne ciekawostki oraz mniej lub bardziej niespodziewane odniesienia kulturowe.

Wykład "Wojna stałych" w wykonaniu wykładowców z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, fot. BPI

Wykładom towarzyszyły wycieczki z przewodnikami po Muzeum PW oraz Bibliotece Głównej PW. Na koniec dnia grupa około 250 uczniów wzięła udział w wycieczce z cyklu "Odkryj tajemnice PW" prowadzonej przez naszego przewodnika, Piotra Wierzbickiego. Uczestnicy wycieczki poznali historię Gmachu Głównego oraz innych historycznych budynków na terenie Kampusu Centralnego.

Wycieczka "Odkryj tajejmnice PW" z przewodnikiem Piotrem Wierzbickim, fot. BPI

W sobotę (14 maja) odbyła się część pokazowa Pikniku Edukacyjnego. Przybyłym rodzinom zaprezentowały się przede wszystkim koła naukowe Politechniki Warszawskiej. Nasi studenci pokazali swoje konstrukcje i najciekawsze eksperymenty, udowadniając w ten sposób, że nauka nie musi być nudna.

Pokazy dla dzieci podczas sobotniego pikniku, fot. BPI

Podczas Pikniku swoje pokazy przygotowali także: "Laboratorium Wiktora" oraz partnerzy wydarzenia. Mały Inżynier przygotował dla najmłodszych uczestników wydarzenia konkurs na najbardziej kreatywne przebranie "szalonego naukowca". Firma CHRIS zorganizowała dla dzieci grę terenową - Młody poliTechnik. Celem gry było wykonanie czterech spośród pięciu zadań i zdobycie czterech stempli na KARCIE DO GRY potwierdzających prawidłowe ich wykonanie. Z kolei ADAMED SmartUP przygotował interaktywne stoisko, na którym można było obejrzeć pod lupą zabezpieczenia banknotów czy strukturę ludzkiej skóry. Na dzieci czekał też dmuchany plac zabaw, szczudlarze, wata cukrowa i cała masa atrakcji.
Organizatorem wydarzenia było Biuro ds. Promocji i Informacji Politechniki Warszawskiej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Pikniku Edukacyjnego "Od Mikro do Makro">>>