Nagroda Dobry Wzór 2017 dla Politechniki Warszawskiej

Nagroda Dobry Wzór dla Politechniki Warszawskiej, od lewej: Urszula Deblessem, Kierownik Biura ds. Promocji i Informacji PW oraz Magdalena Dobruk ze studia Podpunkt, które jest autorem projektu

Politechnika Warszawska z prestiżową nagrodą Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. System Identyfikacji Wizualnej Politechniki Warszawskiej otrzymał nagrodę Dobry Wzór 2017 w kategorii Grafika użytkowa i opakowania.

Jury konkursu zwróciło uwagę na to, że zmiana identyfikacji wizualnej Politechniki Warszawskiej to bardzo odważna, całkowita zmiana wizerunkowa instytucji. "Geometryczne inicjały PW przywołują skojarzenia z szablonami kreślarskimi, a techniczny charakter uczelni podkreśla autorski font Radikal WUT. Dodatkowe punkty za estetyczną odwagę dla władz Politechniki!" – czytamy na profilu Dobrego Wzory na Facebooku.

To dla nas ogromne wyróżnienie i docenienie zarówno samego projektu Podpunktu, jak i pracy związanej z wdrażaniem identyfikacji w Politechnice. Cała identyfikacja wizualna PW bazuje na spójnym języku wizualnym, obejmującym zarówno nowe logo, symbol graficzny oraz znak uroczysty, odwołujący się do tradycyjnego godła.

– Kiedy zaczęłyśmy się mierzyć z tym zadaniem, bardzo szybko stało się dla nas jasne, że powinnyśmy oprzeć nowy znak Politechniki Warszawskiej na silnej, wyrazistej typografii – tłumaczy Emilia Bojańczyk ze studia graficznego Podpunkt, autorka projektu. – Wiedzieliśmy, że nie możemy wprowadzić jednego logotypu, który przekreśli wszystko, co było do tej pory. Uchwycenie istoty Politechniki w jakimś jednym symbolu graficznym, który pasowałby do wszystkich wydziałów, jednostek, byłoby bardzo trudnym zadaniem.

Wszyscy laureaci konkursu, fot. Dobry Wzór

Dzięki oparciu systemu komunikacji wizualnej na silnym znaku, spójnej i unikalnej typografii oraz gamie kolorystycznej, a także jednorodnej rodzinie znaków wydziałowych, identyfikacja wizualna PW jest jednorodna, wyrazista oraz pozwala wyróżnić się na tle innych uczelni i szkół wyższych.

Dobry Wzór jest konkursem na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku. W finale tegorocznej, 24. edycji konkursu, znalazło się 114 produktów i usług. Od 27 października do 3 grudnia 2017 r. Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaprasza na wystawę pokonkursową.

Nagroda jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Serdecznie zapraszamy na wystawę pokonkursową!